Gyertek Liftbeszédre!

Mi az a liftbeszéd? Ismerősöddel összefutsz a liftben a hetedikre menet. Megkérdezi, mivel foglalkozol. Mit válaszolsz? Nincs sok időd, az ajtó hamarosan nyílik…

Az ELTE Biológus Tudományos Diákkör szervezői bemutatják az I. Élettudományi Liftbeszéd Fesztivált.

Időpont: 2015. március 7. szombat, 14:00

Helyszín: ELTE Lágymányosi Campus, Déli Tömb 0-821 Bolyai János terem

Az esemény Facebook oldala. A Fesztivál szabadon látogatható, minden érdeklődőt szeretettel várunk!

Az indulók 2 perces, közérthető és szórakoztató előadások, ún. “liftbeszédek” keretében bemutatják kutatási területüket. A liftbeszédeket nyolctagú zsűri értékeli, azok szakszerű, tudománykommunikációs és élvezeti értéke szerint (vagyis: ha én lennék a szomszéd néni, mennyire értettem és élveztem volna?). Három kategóriában 2-2 helyezést hirdetünk.

A rendezvény célja korunk tudománya és társadalma között hidat építeni.

Résztvevők száma:  max. 50-60

Kategóriák: MSc előtt, MSc alatt, MSc után

Jelentkezés feltételei: a jelentkező nem múlt el 35 éves és a biológia/élettudományok területén kutat. Az ELTE-n kívülről is örömmel várunk élettudományokkal foglalkozó kutató diákokat, hallgatókat, fiatal kutatókat!

Jelentkezés módja: online jelentkezési lapon. Határidő: március 1. Ha módosítani szeretnél a jelentkezésen, tölts ki új jelentkezési lapot. Ha visszalépsz, írj a btdk@btdk.elte.hu címre.

A kitöltött jelentkezési lapokról visszaigazolást küldünk. Ha nem kapod meg három napon belül, írj a fenti címre — lehet, hogy az űrlapon elírtad az e-mail címed.

Túljelentkezés esetén a jelentkezési sorrendet vesszük figyelembe, a végleges részvételi listát a határidő után hirdetjük ki.

Tervezett program:

14:00 Megnyitó, zsűritagok és szervezők liftbeszédei

14:30-(16:00/16:30) Előadások, köztük szünettel

(A befejezés a jelentkezők számának függvénye)

kb. 16:30- Kerekasztal-beszélgetés a zsűritagokkal (visszajelzés, tanulságok, kérdezz-felelek)

A verseny lebonyolítása:

A résztvevők előre nem ismerik az előadások sorrendjét, azt az egyes blokkok elején hirdetjük ki. Az előadók pontosan 2-2 percet használhatnak fel a liftbeszédjeikhez, azokat a 2 perc leteltével megszakítjuk akkor is, ha nem értek véget. Az előadások megtámogatásához minden előadó felhasználhat pontosan 1 db, fekvő A4-es pdf-formátumú diát. Előadás közben az előadók figyelemmel követhetik az időt egy kijelzőn. A zsűri az elhangzott előadásokat azonnal pontozza (ki-ki 5 pontos skálán, így összesen legfeljebb 40 pont érhető el), de az előadókat szóban nem értékeli. (Ha egy előadó és egy vagy több zsűritag között személyes érintettség áll fenn, akkor az érintett zsűritagok pontszámát nem vesszük figyelembe, hanem a többiekét szorozzuk fel arányosan). Az eredmények teljes sorrendje nem kerül nyilvánosságra, csak a  díjazottak.

Az előadásokról videófelvételt készítünk — ezeket a BTDK csak az érintettek beleegyezésével fogja nyilvánosságra hozni. Elképzelhető azonban, hogy külső sajtósok is készítenek majd felvételt, ezért kérjük, hogy mindenki előzetesen (a jelentkezési lapon) járuljon hozzá a felvételek készítéséhez.

A zsűri névsora:

• Kacskovics Imre, elnök (immunológus, egyetemi docens, az ImmunoGenes start-up igazgatója)
  • Boros Anna (színésznő)
  • Gimes Júlia (a Kossuth Rádió szerkesztő-műsorvezetője)
  • Gózon Ákos (az Élet és Tudomány főszerkesztője)
  • Horváth Ákos (fizikus, egyetemi docens, az ELTE TTK kari TDK főszervezője)
  • Kovács M. Gábor (mikológus, egyetemi docens)
  • Schlett Katalin (neurobiológus, egyetemi docens)
  • Vásárhelyi Tamás (főmuzeológus, Magyar Természettudományi Múzeum)

A fesztivál szervezői: Hubai András, Vásárhelyi Zsóka, Müller Viktor. Kérdéseiteket a btdk@btdk.elte.hu címre írjátok meg!

Hasznos linkek a készüléshez:

Communication: Two minutes to impress (Nature)

Perfecting the Elevator Pitch (angol tudományos blog)

Communicating Science: From the “Elevator Pitch” to Research Presentations (angol tudományos blog)

A California’s Stem Cell Agency hasonló versenyének felvételei

Pár tipp az üzleti világból: magyarul, illetve angolul.

A YouTube pedig kifogyhatatlan forrás, pl. keressetek a “science elevator pitch” kifejezésre.